Co se skrývá za cenou

Co se skrývá za cenou

Zapojila jsem se do iniciativy „Listopad měsíc férových cen“, kterou můžete sledovat na soc. sítích i jinde pod heslem #mesicferovychcen. Kromě fér ceny nákupem u malé značky uděláte radost hned 3x: sobě, obdarovanému i výrobci. Chtěla bych vám ve stručnosti poodkrýt, co všechno tvoří cenu mého porcelánového výrobku.

Do ceny mého porcelánového výrobku se v první řadě promítá drahý materiál. Jsou to různé glazury, barvy, obtisky, porcelánové hmoty, preparáty drahých kovů, sádrové formy, také nástroje a pomocné přípravky, bez kterých by výrobek nemohl vzniknout. To vše je velkým vstupním výdajem. Je třeba do toho předem investovat. Další vekou investicí je keramická pec a zřízení keramické dílny. Celkem se tyto vstupní náklady pohybují okolo 250-500.000 Kč.

Ručně vyrobený porcelánový set, nebo váza však nemá jen hodnotu materiální, ale i citovou a uměleckou.

Před samotnou realizací jakéhokoliv porcelánového výrobku, ať je to drobný šperk, nebo větší váza, je nejcennější složkou nápad a jeho řešení, kterému předchází vývoj designu tvaru v podobě skic a modelů. Tento vývoj může trvat několik týdnů měsíců někdy i let. Na výsledný model poté vytvořím sádrovou formu. Někdy mi modely a sádrové formy vyrábí pan modelář (Jindřich Dudziak) tedy platím jeho čas a práci. Realizuji jen ty nápady, které mají smysl z dlouhodobého hlediska.
 
Významnou skrytou složkou jsou pak roky praxe. Nejen nabití manuální zručnosti, ale i zkoušky ohněm, když dám věc do pece a ono to nevyjde, tak zkouším znovu a znovu, vyrábím vzorky, získávám představu o možnostech a limitech jednotlivých kroků výroby, celý proces dokumentuji, až to nakonec vyjde. U porcelánu je to mnohdy těžší než u keramiky, která i odpustí nějaké ty drobné nedokonalosti, jako výtvarný záměr, ale porcelán neodpustí nic ani šupinku železa :). Také se neustále v tomto oboru vzdělávám a zkouším nové techniky.
 
V ceně je také zahrnut čas, který trvá, než výrobek ručně vytvořím. Výrobní proces je zdlouhavý a pracný. Pro lepší představu doporučuji článek Ruční výroba porcelánu, nebo článek Cesta porcelánového pohárku. Každý výrobek projde mnohokrát mýma rukama a do pece ho nakládám celkem 3x: 1.výpal přežah, 2. výpal glazury a 3. výpal dekorační. V ceně jsou tedy zahrnuty ceny za energie: elektřina, voda, plyn. Několikrát do roka jezdím do porcelánky (Ateliér Lesov) na výpal a převážím výrobky z jedné dílny do druhé tedy i benzín.
 
Po mnoha strastech i radostech je výrobek hotový, ale jak ho dostat k vám?
Tady přichází na řadu můj fotografický arzenál, protože vím, že porcelán moc dobře fotit mobilem nejde. Investovala jsem do dobrého stativu, zrcadlovky, objektivu a světel. Také je třeba vyčlenit si čas na focení a úpravu fotografií, nebo investovat do profi fotografa (Anna Pleslová), protože jen tak dokážu předat tu jemnou krásu porcelánu až k vám na vaši obrazovku.
 
Dále si velmi zakládám na krásném dárkovém a bezpečném balení.
 
Aby výčet byl kompletní, jsou tu ještě povinné odvody, pojištění, internet, telefon, nájem, poštovné, čas na propagaci na soc.sítích a komunikace se zákazníky, daňová administrativa, správa e-shopu i prodejních portálů.

To vše patří do mojí férové ceny a možná jsem ještě na něco zapomněla :)


 

A jaká hodnota se skrývá za férovou cenou?

 

Uvědomuji si, že většina mých výrobků jsou jen krásné věci, které nikdo životně nutně nepotřebuje, ale věřím v to co dělám a jsem připravená, těmi mými nepotřebnými jemnůstkami, dělat radost těm, kteří se chtějí potěšit něčím krásným a výjimečným.

 

Něčím co má skutečnou hodnotu potřebnou pro tento svět.

Něčím co je vytvořeno skutečným člověkem s láskou, péčí a dovedností.

 Něco co má hodnotu především citovou a uměleckou.

 

Koupí ručně vyrobené vázy, konvičky či dózy, podpoříte keramické a porcelánové řemeslo v Čechách. Podpoříte mě na mojí cestě k nezávislosti. Budete mít doma naprostý originál, jedinečného designu, který nikdo jiný nemá, nebo můžete mít jistotu, že můj výrobek pochází z limitované exkluzivní série, který krásně ozvláštní a zútulní váš domov.

Vykouzlí vám úsměv na rtech a vnesou radost a jemnou eleganci do vašeho domova. 365 dní v roce po mnoho let. Pokaždé, když půjdete kolem a krásná tajemná dóza ode mne přitáhne váš pohled jako magnet a vyvolá vzpomínky na daleké cesty. Pokaždé, když se ve váze ode mne budou vyjímat vaše oblíbené květiny. Pokaždé, když se ranní káva, nebo čaj z mého hrnku stane pro vás delikátním rituálem. Pokaždé, když se díky těmto krásným věcem okolo vás prostě a jednoduše cítíte dobře a výjimečně.

Můžete si být také jistí kvalitou, která vydrží po generace a nadčasovou hodnotou. Kdo ví, třeba se časem z misky či vázy, kterou jste si ode mne tehdá koupili, stane ceněný sběratelský kousek ;). Investovat do designových výrobků se vyplatí.

 

Také krásné dárkové balení potěší vás i obdarovaného. Vy se pak o pěkné balení už nemusíte vůbec starat.

 

To vše jsou hodnoty, které se skrývají za férovou cenou mých porcelánových výrobků.

 

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem svým zákazníkům, a zejména těm stálým, kteří mě svými nákupy podpořili

 

 

Listopad měsíc férových cen. Články a další materiály k iniciativě vedené Bárou Pallovou, Hankou Šormovou a Janou Pokornou můžete celý měsíc sledovat na sociálních sítích i jinde po heslem #mesicferovychcen.

 

Přihlášení do newsletteru

 

 « ZPĚT DO OBCHODU » KONTAKT » BLOG » O MNĚ »

Zpět do obchodu