Křehká jako porcelán

Jmenuji se Šárka Schmelzerová a už 20 let jsem zamilovaná do porcelánu. Tvořím porcelánové jemnosti ve své malé dílně ve Štědré u Žlutic.

Autorský design porcelánu s originálním uměleckým přesahem vyrábím tradiční technikou lití do sádrových forem a hledám nové neobvyklé možnosti zpracování. Vše vyrábím vlastníma rukama z krásně bílého a nejkvalitnějšího karlovarského porcelánu, který jezdím vypalovat do Ateliéru Lesov. Nejčastěji tvořím neopakovatelné originály a limitované kolekce.

Moje poslání je svou tvorbou přispět krásou a harmonií do vašich domovů. Věřím, že v jemnosti je síla, a že v jemných křivkách si život najde cestu snadněji než v bludišti ostrých hran, proto ani v mé tvorbě nenajdete ostré hrany.

Moje cesta k porcelánové tvorbě byla jasná a přímá. Nejlépe to vystihuje asi tato věta: "Porcelánová hmota je něco neskutečně kouzelného, a to nejenom tím, co krásného se z ní dá tvořit, ale také proto, že si vás k sobě připoutá na celý život a už bez ní nemůžete žít." Řekl ji v jednom rozhovoru profesor Václav Šerák a já s ním naprosto souhlasím. Pokud si jednou začnete s porcelánem, už vás nepustí :)

 

          

Mimochodem základ mého jména „Schmelz“ v Němčině znamená „Glazura“ :)

Už jako malá jsem se zvláštním zaujetím sbírala po polích porcelánové střepy ze starých hrnečků a úlomky keramiky a asi podvědomě mě to ke keramickému řemeslu přitahovalo, ale to jsem v tu chvíli ještě netušila. Chtěla jsem být malířkou, nebo ilustrátorkou.

Osud tomu chtěl, že jsem se přihlásila na Střední průmyslovou školu Keramickou v Karlových Varech, obor dekorování keramiky. Stala jsem se malířkou porcelánu. Škola byla zaměřená na celkovou tradiční ruční výrobu porcelánu, modelování a dekorování všemi možnými technikami. Nahlédla jsem tedy do tajů ručního vytváření porcelánu od A do Z a porcelán mě naprosto okouzlil svou čistotou a křehkostí.

Od té doby mě porcelán už nepustil :). Toužila jsem čím dál víc, umět nejen porcelán krásně dekorovat, ale vytvořit si vlastní výrobek od první skici, formu až po konečný produkt. Proto jsem pokračovala ve studiu designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem v ateliéru Design keramiky, kde jsem se toto všechno naučila. Stále se snažím v tom zdokonalovat, hledat nové postupy a zkoušet, co mi porcelán dovolí.

Po ukončení vysoké školy v roce 2008 mi porcelán chyběl. Najednou nebylo kde tvořit, kde vypalovat, a malování a kreslení na papír mě zcela neuspokojovalo. Jednoho léta jsem si usmyslela, že si zařídím porcelánovou dílnu. Z počátku mě neodradilo ani to, že jsem neměla pec a jezdila jsem vypalovat všechny své výrobky do porcelánky. V roce 2011 jsem si koupila vlastní pec a od té doby vyrábím porcelán ve své dílně s láskou a obrovským zaujetím celou mou bytostí a věřím, že to vyzařuje i z mých výrobků. 

 

 

     

 

 A co mě na tom úplně ze všeho nejvíc baví?

 

Nesmírně mě baví nekonečné pole možností zpracování keramiky a porcelánu a ráda se učím nové věci. Je to zábava i adrenalin :). Práce s porcelánem není jednoduchá, a právě proto není nikdy nudná. Nejvíce mě na tom baví celý ten proces. Je zdlouhavý, a pokud bych se soustředila pouze na cíl, nemohla bych tuto práci vykonávat. Je to jako meditace, stávám se tím procesem. Soustředěné zaujetí, stav plynutí,...a najednou držím v ruce hotový výrobek, který udělá radost zase někomu dalšímu.

Také mě moc baví překvapení při otevírání pece, protože až do konečného výpalu nikdy nevím, jestli se výrobky povedou, a když se povedou, tak radost po otevření pece se násobí tolikrát, kolikrát jsem každý z výrobků obrátila v rukou.

 

Jsem křehká jako porcelán a do svých výrobků vkládám kus sebe.

 

Tak pojďte nakouknout do mého porcelánového světa a nechte se také okouzlit křehkou krásou! ♥

 

Pokud si chcete přečíst další zajímavosti o mém porcelánu, nechte mi tu svoji e-mailovou adresu a já Vám jednou za čas pošlu email s novým článkem na blogu. Těšit se můžete na novinky z výroby a časem také na speciální akce a nabídky pouze pro odběratele mých newsletterů.

Přihlášení do newsletteru

 

  « ZPĚT DO OBCHODU » KONTAKT » BLOG » O MNĚ »

 

 

 


Zpět do obchodu