Porcelán je mým osudem

Jmenuji se Šárka Schmelzerová a už 20 let jsem zamilovaná do porcelánu. Tvořím jedinečné porcelánové výrobky a porcelánové šperky s esencí jemné ženskosti ve své malé dílně ve Štědré u Žlutic.

Autorský design porcelánu s originálním uměleckým přesahem vyrábím tradiční technikou lití do sádrových forem a hledám nové neobvyklé možnosti zpracování. Vše vyrábím vlastníma rukama z krásně bílého karlovarského porcelánu, který jezdím vypalovat do Ateliéru Lesov. Nejčastěji tvořím neopakovatelné originály a limitované kolekce.

Moje poslání je svou tvorbou přispět krásou, jemností a harmonií do vašich domovů. Inspiraci čerpám v přírodě a ve svém srdci. Věřím, že v jemnosti je síla, a že v jemných křivkách si život najde cestu snadněji než v bludišti ostrých hran. Proto ani v mé tvorbě nenajdete ostré hrany.

Jak už jsem naznačila, moje cesta k porcelánu jakoby byla složena z událostí předurčených, které jsou na sebe navlečené jako korálky na niti. Nejlépe to vystihuje asi tato věta: "Porcelánová hmota je něco neskutečně kouzelného, a to nejenom tím, co krásného se z ní dá tvořit, ale také proto, že si vás k sobě připoutá na celý život a už bez ní nemůžete žít." Řekl ji v jednom rozhovoru profesor Václav Šerák a já s ním naprosto souhlasím. Pokud si někdy začnete s porcelánem, už vás nepustí :)

 

          

Mimochodem základ mého jména „Schmelz“ v Němčině znamená „Glazura“ :)

Už jako malá jsem se zvláštním zaujetím sbírala po polích porcelánové střepy ze starých hrnečků a úlomky keramiky a asi podvědomě mě to ke keramickému řemeslu přitahovalo, ale to jsem v tu chvíli ještě netušila. Chtěla jsem být malířkou, nebo archeoložkou :)

Osud tomu chtěl, že jsem se přihlásila na Střední průmyslovou školu Keramickou v Karlových Varech, obor dekorování keramiky. Byla jsem malířkou porcelánu :). Škola byla zaměřená na tradiční ruční výrobu porcelánu, modelování a dekorování všemi možnými technikami. Nahlédla jsem do tajů ručního vytváření porcelánu a ten mě naprosto okouzlil svou čistotou a křehkostí.

Poté jsem toužila umět nejen porcelán krásně dekorovat, ale vytvořit si vlastní výrobek od první skici, formu až po konečný produkt, proto jsem pokračovala ve studiu designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem v ateliéru Design keramiky, kde jsem se toto všechno naučila. Stále se snažím v tom zdokonalovat, hledat nové postupy a zkoušet, co mi porcelán dovolí.

Po ukončení vysoké školy v roce 2008 mi začal porcelán velmi chybět. Najednou nebylo kde tvořit a malování a kreslení na papír mě zcela neuspokojovalo. Jednoho léta jsem si usmyslela, že si zařídím porcelánovou dílnu. Z počátku mě neodradilo ani to, že jsem neměla pec a jezdila jsem vypalovat všechny své výrobky do porcelánky. V roce 2011 jsem si koupila vlastní pec a od té doby vyrábím porcelán ve své dílně s láskou a obrovským zaujetím celou mou bytostí a věřím, že to vyzařuje i z mých výrobků. 

 

 

     

 

 A co mě na tom úplně ze všeho nejvíc baví?

 

Nesmírně mě baví nekonečné pole možností zpracování keramiky a porcelánu a ráda se učím nové věci. Je to zábava i adrenalin :). Práce s porcelánem není jednoduchá, a právě proto není nikdy nudná. Nejvíce mě na tom baví celý ten proces - soustředěné zaujetí, stav plynutí,...a najednou držím v ruce hotový výrobek, který udělá radost zase někomu dalšímu.

Také mě moc baví překvapení při otevírání pece, protože až do konečného výpalu nikdy nevím, jestli se výrobky povedou, a když se povedou, tak radost po otevření pece se násobí tolikrát, kolikrát jsem každý z výrobků obrátila v rukou :)

 

Tak pojďte nakouknout do mého porcelánového světa a nechte se také okouzlit křehkou krásou! ♥

 

  « ZPĚT DO OBCHODU » KONTAKT » BLOG » O MNĚ »

 

 

 


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení